W zeszłym miesiącu obchodziliśmy Dzień Matki i przypominaliśmy o regularnych badaniach dla kobiet. Dziś natomiast przypada Dzień Ojca, warto więc przyjrzeć się badaniom profilaktycznym dla mężczyzn.

Mimo ciągłego rozwoju medycyny oraz wzrostu świadomości społeczeństwa dotyczącego wagi badań kontrolnych, statystyki mówią, że mężczyźni rzadziej niż kobiety odwiedzają lekarza i wykonują profilaktyczne badania. Dlatego po raz kolejny przypominamy, że profilaktyka pełni ogromną rolę w trosce o zdrowie każdego z nas. Regularne badania pozwalają na wykrycie wczesnych zmian chorobowych, nawet jeśli nie dają one żadnych objawów. A pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wcześnie wykryta choroba jest w pełni uleczalna. Raz do roku każdy powinien więc wykonywać rutynowe badania takie jak:

  • morfologia krwi,

  • badanie poziomu cholesterolu,

  • badanie poziomu cukru,

  • kontrola ciśnienia tętniczego,

  • badanie moczu.

Męskie choroby

Chociaż mówi się, że choroby nie mają płci, zdarza się, że niektóre z nich dotykają częściej mężczyzn niż kobiety lub odwrotnie.

Według badań nad funkcjonowaniem organizmów kobiet i mężczyzn i związaną z tym podatnością zapadania na różne choroby, wyróżnić można różnicę w działaniu układu immunologicznego. U mężczyzn jest on mniej aktywny, co powoduje większą podatność na choroby zakaźne, a także nowotworowe. Nie bez znaczenia pozostają także hormony, regulujące pracę męskiego organizmu, ale także wpływające na inne narządy i tkanki. Bez względu jednak na różnice czy podobieństwa, warto stawiać swoje zdrowie na pierwszym miejscu i pamiętać o regularnych badaniach. A jakie badania powinni wykonywać mężczyźni? 

  • U mężczyzn pomiędzy 20 a 30 rokiem życia występuje największa zapadalność na raka jąder. Dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie raz w miesiącu samobadania jąder, a co 3 lata odbycie kontrolnej wizyty u specjalisty.

  • Po ukończeniu 40 lat ważne jest regularne sprawdzanie stanu prostaty (badanie per rectum oraz kontrola stężenia PSA we krwi), a także wykonanie EKG, by monitorować pracę serca. 

  • Około 50 roku życia do listy badań profilaktycznych warto dodać także kolonoskopię, czyli badanie w kierunku diagnostyki nowotworu jelita grubego.

 

A każdego dnia nie zapominajmy o zdrowym odżywianiu, prawidłowym śnie oraz aktywności fizycznej. Bo zdrowie to najcenniejsze co mamy!

Kontakt

PZ Cormay S.A.

Ursynów Business Park
ul. Puławska 303
02-785 Warszawa, Polska